Co jakiś czas wśród moich znajomych padało zdanie: „Jedziemy do Energylandii”. Chociaż nie jest do daleko od naszego pięknego Rzeszowa, a dreszczyk emocji to moje drugie ja, jakoś nigdy nie było mi po drodze do tego parku rozrywki. Kilka dni temu pojawiła się okazja aby odwiedzić to słynne miejsce. I tak,  jestem już po ale odsypiałam cały piątek, a  w brzuchu ciągle mi się przewraca. Nie mniej jednak, odkryłam swoje wewnętrzne dziecko i wyjazd ten mogę polecić każdemu. 

Hyperion energylandia park rozrywki Kraków
Hyperion

Kilka słów o Energylandii…. 

Jest to największy park rozrywki w Polce położony w niewielkim miasteczku Zator mieszczącym się pomiędzy Katowicami a  Krakowem. Oferuje kilkadziesiąt atrakcji dla osób w każdym wieku. Park dzieli się na 4 strefy: 

 • Bajkolandia
 • Familijna 
 • Ekstremalna 
 • Water Park 

My oczywiście korzystaliśmy jednie z Bajkolandii 🙂 

energylandia park rozrywki Kraków

Na większości atrakcji ze strefy familijnej i ekstremalnej istnieją ograniczenia wzrostowe 140 cm – 195 cm. Na szczęście moja karłowata osobistość mieściła się w tym przedziale. 

Po za strefami istnieje jeszcze około 20 gier interaktywnych, 4 sceny widowiskowe, kino 7D i tematyczne sklepy z pamiątkami – no istny polski Disneyland! Przysięgam, że była to pierwsza myśl kiedy zobaczyłam mapę parku po raz pierwszy. 

energylandia park rozrywki Kraków

Atrakcje 

Osobom dorosłym polecam korzystać ze Strefy Familijnej, Ekstremalnej lub Water Parku. Bajkolandia przeznaczona jest dla najmłodszych uczestników i chociaż najbardziej kolorowa – najwięcej tam małych wrzeszczących, przyprawiających o dreszcze szkrabików. Atrakcje w tej strefie raczej nie wzbudzą w Tobie większych emocji, chociaż widziałam nie jedną Grażynkę wrzeszczącą w niebogłosy podczas przejażdżki na Gąsienicy:) 

energylandia park rozrywki Kraków

Jako, że ja należę do osób lubiących adrenalinę polecić wam mogę następujące atrakcje: 

 • Hyperon 
 • Space Booster
 • Mayan
 • Aztec Swing 
 • Speed Water Coaster
 • RMF Dragon 

 

Space Booster energylandia park rozrywki Kraków
Space Booster – według mnie najlepsza atrakcja w parku
Mayan energylandia park rozrywki Kraków
Mayan

Jak dojechać do Energylandii z Rzeszowa? 

Oczywiście najlepiej jest to zrobić samochodem. Trasa zajmuje około 2 godzin, a na miejscu w cenie 5 złotych wykupicie miejsce postojowe na cały dzień. Jednak co w przypadku gdy nie mamy samochodu? Niestety nie istnieje bezpośrednie połączenie. Czeka nas trasa z jedną przesiadką w Krakowie. 

Istnieje wiele możliwości aby dostać się z Rzeszowa do Krakowa: FlixBus, Marcel Bus, PKP, Blablacar, czy grupy na Facebook na przykład:  „Kraków – Rzeszów – Kraków”.Nikomu chyba nie muszę tłumaczyć jak to się robi. My podróżowaliśmy z Marcel Bus (20 zł w 1 stronę), ponieważ jako jedyny oferował przejazd o 5 i 6 rano. 

Najlepszym środkiem transportu na trasie Kraków – Zator są pociągi: POLREGIO i SuperREGIO. Bilety zalecam kupić wcześniej, a nabyć je możecie tutaj (7 złotych w jedną stronę). Ten pierwszy kursuje jedynie w weekendy o godzinie 8:37 i wraca o  19:19. Natomiast drugi pociąg kursuje od poniedziałku do czwartku w tych samych godzinach (stąd tak wczesna godzina wyjazdu z Rzeszowa).  Istnieją jeszcze inni, lokalni przewoźnicy którzy zapewniają transport w ciągu dnia: Marek Lewański (606 536 114), Przewóz Osób JS (606 915 988), GT TRANS (503 196 968), jednak mi nie udało się z nimi skontaktować. Dodatkowo przewoźnicy zawożą Cię do centrum Zator, a nie do Energylandii, a jest to różnica około 2 km. Wybierając transport pociągiem, do parku zwozi Cię specjalna ciuchcia. 

energylandia park rozrywki Kraków  

Bilety w  Energylandii

Wejściówka do parku dla osoby dorosłej na jeden dzień kosztuje 129 złotych i upoważnia do korzystania ze wszystkich atrakcji znajdujących się na terenie Energylandii. Nie obejmuje natomiast gastronomii, automatów do gier obsługiwanych żetonami, sklepów i pamiątek. Analogicznie, możemy zakupić bilet ulgowy dla dzieci do 140 cm wzrostu w cenie 79 zł, a bilet dla dzieci do 3 roku życia – 1 zł. Istnieje opcja zakupu biletu na dwa dni (chociaż nie wiem co można by tam robić przez tyle czasu). Bilet normalny 229 zł i ulgowy 139 zł. Jeśli zakochasz się w tym miejscu i masz zamiar odwiedzać je naprawdę często, polecam zakup biletu całorocznego (normalny 389 zł, ulgowy 239 zł). Dostępne są również inne ciekawe opcje jak wbić się tam za złotówkę, choćby nawet na ślubną sesję zdjęciową, bądź w dniu urodzin (jeśli masz poniżej 18 lat). 

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Dodatkowo przygotujcie się na jednorazowy koszt 5 zł za przechowanie torebek podczas korzystania z atrakcji. 

 energylandia park rozrywki Kraków

Jedzenie w Energylandii

Dla tych dbających o zdrowie i figurę zachęcam wziąć jedzenie z domu (ja zaopatrzyłam się w  bulgur z warzywami). W Energylandii królują fast-foody, pizze, kebeb, frytki, lody i niezdrowe przekąski. Jest jednak kilka restauracji, gdzie można „w miarę” zdrowo zjeść: Scandinavia (a’la restauracja w Ikea), Royal Restaurant czy Restauracja Widokowa. Ceny porównywalne do rzeszowskich restauracji. Na pocieszenie mogę powiedzieć, że podczas takiego wypadu do parku rozrywki spalamy duuuużo kalorii, więc może ten kawałek pizzy by nas nie zabił 🙂

energylandia park rozrywki Kraków

Energylandia czy Disneyland?

Długo zastanawiałam się nad tym pytaniem i jeśli miałabym porównać te dwa parki to pod względem atrakcji zdecydowanie wygrywa Energylandia – takiej adrenaliny już dawno nie doświadczyłam w swoim życiu. Natomiast pod względem atmosfery, magii, dbałości o detale i przede wszystkim występów – króluje Disneyland! Ma on jeszcze jeden ważny element – wieczorny pokaz, który wzrusza do łez wszystkich bez wyjątku. 

 

0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze