Kilka lat temu utknęłam w martwym punkcie. Niby studiowałam, niby miałam pracę jednak nic mnie nie cieszyło. Każdy dzień wyglądał tak samo. Tak bardzo chciałam stąd uciec, jednak brakowało mi odwagi, aby zostawić studia. Wtedy pojawiła się okazja wyjazdu w ramach  ERASMUS + ! Co to takiego? Program oferujący studentom praktykę zawodową w dowolnym kraju w Europie. Nienawidzę zimy więc pierwsze co przyszło mi do głowy to piękna, słoneczna MALTA.

Papierkowej roboty nie było końca, jednak myśl wyrwania się z polskiej rzeczywistości była silniejsza. Co więcej, nigdy przedtem nie podróżowałam, więc strach przed nieznanym dodatkowo napędzał mnie do działania. Wbrew pozorom, wcale nie jest tak łatwo znaleźć placówkę która zechciałaby przyjąć Cię na darmową praktykę. Udało się dostać do (jak się później dowiedziałam) jednej z niewielu poradni dietetycznych na tej wyspie. Dodatkowo program nie gwarantował miejsca zamieszkania trzeba było szukać samemu. Zapewniał jednak skromne kieszonkowe w kwocie 450 euro miesięcznie. Co wystarczyło ledwie na mieszkanie.

Cały wyjazd zaplanowany był na październik, listopad i grudzień. Pomimo przeciwności myślałam: „Czy może być coś piękniejszego?”

Pakowanie, pierwszy lot samolotem i ta niepewność co zastanę na miejscu. Mieszkanie było skromne i drogie, ale 10 minut od morza, w Parceville największej imprezowej dzielnicy Malty. Było to także świetne miejsce wylotowe do zwiedzania całej wyspy.

W końcu jest! Moja wymarzona wyspa! Pamiętam, jak pierwszego dnia po przyjeździe obiecałam sobie, że ten widok nigdy mi się nie znudzi. Chciałam po porostu chłonąć jak najwięcej i rozkoszować się tym, czego nigdy przedtem nie było mi dane zobaczyć.  Po części tak było,  jednak rzeczywistość wzięła górę. Życie w euro okazało się dramatem dla młodej biednej studentki. Trzeba było znaleść prace, a najlepiej dwie. Tak też zrobiłam. Jako, że na gastronomi znam się najlepiej, znalazłam zatrudnienie w dwóch knajpach- jedną ze zdrowym żywieniem, drugą u cudownej polsko-niemieckiej pary (gorąco polecam Tiffany Champagne and Wine Bar 🙂 ). Jak się domyślacie nie miałam zbyt wiele czasu na zwiedzanie, jednak to co zobaczyłam na zawsze utkwiło mi w pamięci! Nie wspomnę już o cudownie ciepłych wieczorach na plaży z winkiem….

Patrząc z perspektywy czasu Malta jest stosunkowo tanim krajem ( tak często określa się ją mianem raju podatkowego). Przebywając tam, miałam wrażenie, że cofnęłam się w czasie o jakieś 20 lat wstecz. Na wszystko był czas, nikt nigdzie się nie spieszył….Nie ważne czy jesteś urzędnikiem, właścicielem biura deweloperskiego czy pracujesz na zmywaku- gdy przychodzi weekend- wszyscy uderzają do Havany 😉

Zdecydowanym atutem są stare charakterystyczne budynki, piękne kolorowe okiennice i cudowne skaliste wybrzeża.  Minusem natomiast jest fakt, że wyspa dopiero zaczyna się rozwijać więc co krok możemy spotkać remonty i  roboty drogowe i te korki….  O plusach i minusach mieszkania na Malcie zrobię osobny post.

Wielu z was zadaje mi pytanie: Czy było warto?  OCZYWIŚCIE!

Każdem polecam taką przygodę. Wyjazd nauczył mnie samodzielności, oszczędności, optymalizowania czasu, planowania, rozwagi, no i podszkoliłam się w języku ( nie maltańskim, angielskim ;D), a co najważniejsze – to właśnie na tym niewielkim fragmencie skały zrodziła się moja miłość do podróży i plan działania na przyszłość!

W kwietniu tego roku byłam tam ponownie! Tym razem na weekendowy wypad z rodzinką.

P.S Ponieważ z Maltą jestem związana szczególnie posty o niej będą tutaj dodawane cyklicznie. Dodatkowo na wszystkie pytania związane  z życiem na Malcie chętnie odpowiem, piszcie w komentarzach 🙂

0 0 vote
Article Rating
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Agata Skrajnowska
15 października 2018 23:41

😎fantastyczna przygoda🎀🙆